MISNA ČITANJA

MISNA ČITANJA-ČETVRTAK-28.11.2019

MISAO IZ EVANĐELJA DANA

Jeruzalem će gaziti pogani sve dok se ne navrše vremena poganâ.

XXXIV. tjedan kroz godinu

Četvrtak, 28. 11. 2019.

Svagdan

ČITANJA:
Dn 6,12-28; Otpj. pj.: Dn 3,68-74; Lk 21,20-28

BOJA LITURGIJSKOG RUHA:
zelena

IMENDANI:
Jakov Markijski

 

Prvo čitanje:Dn 6, 12-28

 

Bog je poslao Anđela i zatvorio ralje lavovima.

 

Čitanje Knjige proroka Daniela

U one dane: Ljudi nahrupiše i nađoše Daniela gdje moli i zaziva svoga Boga. Tada odoše i pred kraljem se pozvaše na kraljevsku zabranu: »Zar ti nisi potpisao zabranu prema kojoj će svaki onaj koji bi u vremenu od trideset dana upravio molbu na nekoga boga ili čovjeka, osim na tebe, o kralju, biti bačen u lavsku jamu?« Kralj odgovori: »Tako je odlučeno po nepromjenljivom medijsko-perzijskom zakonu.« Tada rekoše kralju: »Daniel, onaj od izgnanika judejskih, ne mari za tebe, o kralju, ni za tvoju zabranu koju si potpisao: tri puta na dan obavlja svoju molitvu.«

Čuvši te riječi kralj se vrlo ražalosti i odluči spasiti Daniela. Sve do sunčeva zalaza nastojaše da ga spasi. Ali oni ljudi navališe na kralja govoreći: »Znaj, o kralju, da prema medijsko-perzijskom zakonu nijedna kraljevska zabrana ili odluka ne može biti opozvana!«

Tada kralj naredi da dovedu Daniela i da ga bace u lavsku jamu. Kralj reče Danielu: »Bog tvoj, kome tako postojano služiš, neka te izbavi.« Donesoše kamen i staviše ga jami na otvor. Kralj ga zapečati prstenom svojim i prstenom svojih velikaša, da se ništa ne mijenja za Daniela.

Kralj se vrati u svoj dvor i provede noć ne okusivši jela i ne dopustivši da mu dovedu suložnice. Nije mogao usnuti. Kralj ustade u ranu zoru, kad se danilo, i pođe brzo k lavskoj jami. Kad se primače blizu, viknu žalosnim glasom Danielu: »Daniele, slugo Boga živoga, je li te Bog, kome postojano služiš, mogao izbaviti od lavova?« Daniel odgovori: »O kralju, živ bio dovijeka! Moj je Bog poslao svog Anđela; zatvorio je ralje lavovima, te mi ne naudiše, jer sam nedužan pred njim. Pa i pred tobom, o kralju, ja sam bez krivice.« Kralj se vrlo obradova i naredi da Daniela izvade iz jame. Izvadiše Daniela iz jame neozlijeđena, jer se bijaše uzdao u svoga Boga. Kralj zapovijedi da dovedu one ljude koji bijahu optužili Daniela, i da ih bace u lavsku jamu, njih, njihove žene i njihovu djecu: i prije nego dodirnuše tlo, lavovi ih zgrabiše i smrviše im kosti.

Nato kralj Darije napisa svim plemenima, narodima i jezicima što stanuju po svoj zemlji: »Obilovali mirom! Evo naredbe koju donosim: u svemu mojem kraljevstvu neka se ljudi boje i neka dršću pred Bogom Danielovim:

On je Bog živi, on ostaje dovijeka!

Njegovo kraljevstvo neće propasti,

njegovoj vlasti nema kraja!

On izbavlja i spašava, čini znake i čudesa

na nebesima i na zemlji!

On je spasio Daniela iz šapa lavljih!«

Riječ Gospodnja.

 

Otpjevni psalam:Dn 3, 68-74

 

Pripjev:

Hvalite i uzvisujte ga dovijeka!

 

Rose i mrazovi, blagoslivljajte Gospoda:

Lede i studeni, blagoslivljajte Gospoda:

Tuče i snijezi, blagoslivljajte Gospoda:

Noći i dani, blagoslivljajte Gospoda:

Svjetlo i tmino, blagoslivljajte Gospoda:

Munje i oblaci, blagoslivljajte Gospoda:

Zemlja neka blagoslivlje Gospoda:

neka ga hvali i uzvisuje dovijeka!

 

Evanđelje:Lk 21, 20-28

 

Jeruzalem će gaziti pogani sve dok se ne navrše vremena pogana.

 

Čitanje svetog Evanđelja po Luki

U ono vrijeme:

Reče Isus svojim učenicima:

»Kad ugledate da vojska opkoljuje Jeruzalem,tada znajte:približilo se njegovo opustošenje.Koji se tada zateknu u Judeji,neka bježe u gore;a koji u Gradu,

neka ga napuste;koji pak po poljima,neka se u nj ne vraćaju jer to su dani odmazde,
da se ispuni sve što je pisano.«»Jao trudnicama i dojiljama u one dane jer bit će jad velik na zemlji i gnjev nad ovim narodom.Padat će od oštrice mača,odvodit će ih kao roblje po svim narodima.I Jeruzalem će gaziti pogani sve dok se ne navrše vremena pogana.«»I bit će znaci na suncu, mjesecu i zvijezdama,a na zemlji bezizlazna tjeskoba naroda zbog huke mora i valovlja.Izdisat će ljudi od straha i iščekivanja onoga što prijeti svijetu.Doista, sile će se nebeske poljuljati.
Tada će ugledati Sina Čovječjega gdje dolazi u oblaku s velikom moći i slavom.
Kad se sve to stane zbivati,uspravite se i podignite glave
jer se približuje vaše otkupljenje.«

Riječ Gospodnja.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.