MISNA ČITANJA

MISNA ČITANJA-UTORAK -25.02.2020

MISAO IZ EVANĐELJA DANA

Tko želi biti prvi, neka bude od svih posljednji!

VII. tjedan kroz godinu

Utorak, 25. 2. 2020.

Svagdan

ČITANJA:
Jak 4, 1-10; Ps 55, 7-11a.23; Mk 9, 30-37

BOJA LITURGIJSKOG RUHA:
zelena

IMENDANI:
Nestorije, Cezarije, Hrvoje, Donat, Berislav, Viktorin

 

Prvo čitanje:Jak 4, 1-10

 

Ištete, a ne primate jer loše ištete.

 

Čitanje Poslanice svetoga Jakova apostola

Predragi! Odakle ratovi, odakle borbe među vama? Zar ne odavde: od pohota što vojuju u udovima vašim? Žudite, a nemate; ubijate i hlepite, a ne možete postići; borite se i ratujete. Nemate jer ne ištete. Ištete, a ne primate jer rđavo ištete: da u pohotama svojim potratite.

Preljubnici! Ne znate li da je prijateljstvo sa svijetom neprijateljstvo prema Bogu? Tko god dakle hoće da bude prijatelj svijeta, promeće se u neprijatelja Božjega. Ili mislite da Pismo uzalud veli: Ljubomorno čezne za duhom što ga nastani u nama? A daje on i veću milost. Zato govori:

»Bog se oholima protivi,

a poniznima daje milost.«

Podložite se dakle Bogu!

Oduprite se đavlu

i pobjeći će od vas!

Približite se Bogu

i on će se približiti vama!

Očistite ruke, grešnici!

Očistite srca, dvoličnjaci!

Zakukajte, protužite, proplačite!

Smijeh vaš nek se u plač obrati

i radost u žalost!

Ponizite se pred Gospodinom

i on će vas uzvisiti!

Riječ Gospodnja.

 

Otpjevni psalam:Ps 55, 7-11a.23

 

Pripjev:

Povjeri Gospodinu svoju brigu, i on će te pokrijepiti.

 

Zavapih: »O, da su mi krila golubinja,
odletio bih da otpočinem!
Daleko, daleko bih letio,
u pustinji se nastanio;
brzo bih si potražio sklonište
od bijesne oluje i vihora.«

Smeti ih, Gospodine, podvoji im jezike,
jer nasilje i svađu vidim u gradu:
danju i noću zidinama kruže.

Povjeri Gospodinu svu svoju brigu,
i on će te pokrijepiti:
neće dati da ikada posrne pravednik.

 

 

Evanđelje:Mk 9, 30-37

 

Tko želi biti prvi, neka bude od svih posljednji!

 

Čitanje svetog Evanđelja po Marku

U ono vrijeme: Otišavši s gore, Isus i njegovi učenici prolažahu kroz Galileju. On ne htjede da to itko sazna. Jer poučavaše svoje učenike. Govoraše im: »Sin Čovječji predaje se u ruke ljudima. Ubit će ga, ali će on, ubijen, nakon tri dana ustati.« No oni ne razumješe te besjede, a bojahu ga se pitati.

I dođoše u Kafarnaum. I već u kući upita ih: »Što ste putem raspravljali?« A oni umukoše jer putem među sobom razgovarahu o tome tko je najveći. On sjede i dozove dvanaestoricu te im reče: »Ako tko želi biti prvi, neka bude od svih posljednji i svima poslužitelj!« I uzme dijete, postavi ga posred njih, zagrli ga i reče im: »Tko god jedno ovakvo dijete primi u moje ime, mene prima. A tko mene prima, ne prima mene, nego onoga koji mene posla.«

Riječ Gospodnja.