NASLOVNICA

KORONA VIRUS(COVID-19)-ZABRANA ODRŽAVANJA MISA S VJERNICIMA

U skladu s restriktivnim mjerama koje je donjela Vlada RH vezano uz zaštitu zdravlja  i suzbijanja Korona virusa  biskupi Hrvatske biskupske konferencije proglasili su slijedeće odredbe:

Slikovni rezultat za SVETA MISA

ZABRANJUJE SE ODRŽAVANJE SVIH SV. MISA UZ PRISUTNOST I SUDJELOVANJE VJERNIKA KAKO UNUTAR ZATVORENOG PROSTORA TAKO I NA OTVORENOM PROSTORU.

-SVEĆENICI ĆE REDOVITO VRŠITI VJERSKE OBREDE I SLAVITI SV. MISU SAMO PRIVATNO, tj. U PRAZNOJ CRKVI.

-OCI NAD/BISKUPI OSLOBAĐAJU OBAVEZE SUDJELOVANJA NA NEDJELJNOJ I BLAGDANSKOJ EUHARISTIJI SVE VJERNIKE. OVU OBVEZU NEKA VJERNICI ZAMJENE PRAĆENJEM SV. MISE PREKO RADIJA, TELEVIZIJE ILI INTERNETATA TE MOLITVOM, POSTOM I DOBRIM DJELIMA

-NEKA CRKVE ZA VRIJEME TRAJANJA EPIDEMIJE BUDU OTVORENE ISKLJUČIVO POD SLJEDEĆIM UVJETIMA:
                a) crkve su otvorene samo za osobnu molitvu zdravih vjernika koji su bez simptoma akutne plućne bolesti;
               b) u crkvi istodobno smije biti prisutno najviše deset osoba pazeći pritom da razmak između osoba bude barem 2 metra;
              c) dok je netko u njoj crkva mora imati stalno otvorena vrata, uz mjere pojačane  higijene i čestog provjetravanja i čišćenja.

-KRŠĆANSKI SPROVODI ODRŽAVAJU SE SAMO UZ NAZOČNOST NAJBLIŽE RODBINE, A MISE ZADUŠNICE NEKA SE ODRŽE NAKON PRESTANKA
OVE PANDEMIJE.

-SLAVLJE SAKRAMENTA SV. ISPOVIJEDI I BOLESNIČKOGA POMAZANJA NE MOGU SE SLAVITI DO DALJNJEGA, OSIM U SMRTNOJ POGIBELJI. “VELIKIH” USKRSNIH ISPOVIJEDI PO ŽUPAMA NEĆE BITI.

-KRŠTENJA, VJENČANJA, BLAGOSLOVI i DRUGA LITURGIJSKA SLAVLJA NEKA SE ODGODE DO DALJNJEGA.

KRIŽNI PUT I DRUGE POBOŽNOSTI, KAO I VJERONAUK I SUSRETI PO ŽUPAMA NEKA SE NE ODRŽAVAJU DO OPOZIVA OVIH MJERA.

-ŽUPNI UREDI NE RADE! UKOLIKO POSTOJI VAŽAN RAZLOG NAJPRIJE SE TREBA OBRATITI TELEFONSKIM PUTEM, A TEK ONDA DOĆI.

OVE IZVANREDNE MJERE SU PRIVREMENE I STUPAJU NA SNAGU U PETAK, 20. OŽUJKA 2020. I TRAJU DO DRUGAČIJE ODLUKE.

Neka nas po našoj molitvi u ovom zlu štiti zagovor Gospe od zdravlja i sv. Roka!

SVE SVETE MISE KOJE SU UPISANE ŽUPNIK  ĆE REDOVITO  SLUŽITI PRIVATNO