MOLITVE, NASLOVNICA

SAKRAMENTU VELIČAJNOM

Na današnji se blagdan sjećamo kako je Bog uzeo ljudsko tijelo da bi postao čovjekom. Bog je u Isusu svima nama dohvatljiv i blizak! Tajnu svojega utjelovljenja utkao je Isus na svojoj posljednjoj večeri u znakove kruha i vina, koji snagom njegove riječi postaju Tijelo i Krv Kristova, tj. sakrament euharistije, dar pričesti, hrana i piće. Posebno su pri tom naglašeni neki elementi tog sakramenta: kruh u obliku hostije, koji se pokazuje kod podizanja; kalež s vinom koji se jednako tako pokazuje vjernicima kao znak i dar.

U Hrvatskoj se slavi Tijelovo

Tijelovo želi osobito naglasiti istinu da je Isus pravi čovjek i pravi Bog. A kao čovjek da ima tijelo kao i mi. Ljudsko je tijelo dar, a isto tako obdareno mogućnosti da se daruje i razdaje.

Na sve to mislimo dok gledamo podignutu hostiju, dok klečimo pred svetohraništem, dok se svečano nosi pokaznica s Presvetim, dok pružamo ruku da primimo pričest. To je dar Kristova predanog tijela, dar njegove prolivene krvi

Pogled.ba • Danas je Tijelovo. Znate li što zapravo obilježavamo ...

Sakramentu veličajnom pojmo u sav glas,
što ga vjernim kao hranu dijeli Isus Spas.

On za hranu dušam slabim daje nam se sam,
i grud naša namah biva tajni Božji hram.

Sveto tijelo i krv Sveta duši nam je lijek.
Slatko milje i štit snažan, čuvar stalan vijek.

S hvale harne duše naše plamte u sav žar,
štono, Kriste, sama sebe daješ nam za dar.

PIŠITE SVOJE KOMENTARE

%d blogeri kao ovaj: