Ovo je molitva kojom možete blagosloviti svoje obiteljske jaslice

Blagoslov božićnih jaslica može se izvršiti na Badnjak ili na Božić.

Izrada jaslica danas je neizostavan običaj proslave Božića. Prve žive jaslice tradicionalno se pripisuju sv. Franji Asiškom koji je 1223. godine uprizorio Gospodinovo rođenje. Ovaj je običaj postao vrlo popularan, a žive ljude i životinje s vremenom su zamijenile figurice. Običaj je iz Italije i Å panjolske stigao u Bavarsku i Češku, a od 18. stoljeća postaje običaju u gotovo svim crkvama, ali i domovima. Jaslice se postavljaju na Badnjak gdje ostaju od kraja božićnog vremena.

Na stranici  Američke biskupske konferencije  pronašli smo prigodan blagoslov koji možete izmoliti u krugu svoje obitelji i time obogatiti ovaj prekrasan običaj. Blagoslov božićnih jaslica može se izvršiti na Badnjak ili na Božić.

Blagoslov jaslica

Znak križa:  U ime Oca i Sina i Duha Svetoga.

R.  Pomoć je naša u imenu Gospodina.

O.  Koji je stvorio nebo i zemlju.

Čitanje svetog Evanđelja po Luki

(Lk 2, 1-8)

U one dane izađe naredba cara Augusta da se provede popis svega svijeta.  Bijaše to prvi popis izvršen za Kvirinijeva upravljanja Sirijom.  Svi su išli na popis, svaki u svoj grad.  Tako i Josip, budući da je bio iz doma i loze Davidove, uziđe iz Galileje, iz grada Nazareta, u Judeju  u grad Davidov, koji se zove Betlehem   da se podvrgne popisu zajedno sa svojom zaručnicom Marijom koja bijaše trudna. I dok su bili ondje, navršilo joj se vrijeme da rodi.  I porodi sina svoga, prvorođenca, povi ga i položi u jasle jer za njih nije bilo mjesta u svratištu. A u tom kraju bijahu pastiri: pod vedrim su nebom čuvali noćnu stražu kod svojih stada.

R.  Riječ Gospodnja

O.  Slava tebi Kriste

Završna molitva

Bože svih puka i naroda,
Od samoga postanka svijeta
ti si očitovao svoju ljubav:
kad smo snažno čeznuli za Spasiteljem,
poslao si svoga Sina, rođena od Djevice Marije.
On u naše živote donosi radost i mir,
pravednost, milosrđe i ljubav.

Gospodine,
Blagoslovi sve koji promatraju ove jaslice.
Neka nas podsjećaju na Isusovo skromno rođenje
i uprave naše misli prema Njemu
koji je  nama Bog i Spasitelj svih.
Koji živi i kraljuje u vijeke vjekova.

O.  Amen.

Na kraju se može zapjevati božićna pjesma.

POVEZANE OBJAVE

%d blogeri kao ovaj: