ŽUPNE OBAVIJESTI, ŽUPNI LISTIĆ

CVJETNICA- NEDJELJA – ŽUPNE OBAVIJESTI Broj 230 Župa Rokovci-Andrijaševci (10.04-17.04.2022)

cross-ge08856ade_1920 pixabay.com

CVJETNICA

Danas je Cvjetnica, svetkovina kojom započinje Veliki tjedan, najsvetije vrijeme u liturgijskoj godini. Svi dani u idućem tjednu nose naziv veliki, čime se želi reći da su svi dani važni, međutim najvažnije je sveto trodnevlje: Veliki četvrtak, Veliki petak i Velika subota, odnosno svetkovina Gospodnjeg Uskrsnuća. U ovome tjednu od svakog kršćanina se očekuje velika pobožnost i ozbiljnost.

SVETE MISE U ANDRIJAŠEVCIMA

V. utorak u 18.30: + Matija (ž) Levaković
V. srijeda u 18.30: + Ante Mrdeša
V. četvrtak u 18.30: MISA VEČERE GOSPODNJE (+ Ruža Hodak)
V. petak u 18.00: OBREDI MUKE GOSPODNJE
V. subota u 20.00: VAZMENO BDIJENJE (+ iz ob. Nedić)
USKRS u 09.00: + Šima, Ana, i Matija Karabalić i + Mijo i Katica Domačinović
u 11.00: ZA SVE ŽUPLJANE, + Josip Klišanić

SVETE MISE U ROKOVCIMA

USKRS u 18.30: Na nakanu

VELIKI ČETVRTAK

Veliki četvrtak je prvi dan svetog trodnevlja. Toga dana Isus je sa svojim učenicima u Jeruzalemu slavio posljednju večeru i ustanovio sakramente Euharistije i Svećeničkog reda te nam dao zapovijed ljubavi. Svečana Misa Večere Gospodnje će biti u 18.30 u Andrijaševcima. Nakon Mise održat će se i tzv. Gecemanska ura.

Na Veliki četvrtak pa do Velike subote navečer gase se crkvena zvona. Ukoliko u te dane netko umre nema zvonjave zvona.

VELIKI PETAK

Za nas kršćane Veliki petak je dan najveće tuge, ozbiljnosti i skrušenosti. To je dan Kristove muke i smrti na križu. Zapovijedani i strogi post i nemrs. Pokušajmo toga dana doista postiti i uzdržavati se od bilo kakvih užitaka. Postiti znači uzeti hrane tek toliko da izdržimo dan. Postiti se može i od Tv- a, glazbe, alkohola, interneta i mobitela. U Andrijaševcima u 18.00 sati započinju OBREDI MUKE GOSPODNJE.

VELIKA SUBOTA

Velika subota je treći dan vazmenog trodnevlja. Toga dana Crkva šuti i moli i oplakuje mrtvog Isusa u grobu. Od 09.00 sati naša crkva u Andrijaševcima će biti otvorena da svatko tko želi može u tišini moli kod Isusovog groba. U 20.00 sati u Andrijaševcima započinju OBREDI VAZMENOG BDIJENJA. Za ove obrede potrebno je da svaki vjernik u ruci drži svijeću. Zato, ponesimo svijeće!

USKRS

Uskrs je prvi i najveći kršćanski blagdan. To je blagdan pobjede života nad smrću i dobra nas zlom. Svete Mise na Uskrs biti će u 09.00 i u 11.00 u Andrijaševcima, a 18.30 u Rokovcima.

BLAGOSLOV USKRSNOG JELA

Uskrsni blagoslov jela će biti na V. subotu poslijepodne u 17.00 sati u crkvi u Andrijaševcima.

ŽUPNI URED

Župni ured radi samo u UTORAK prijepodne od 09-11 sati i u SRIJEDU poslijepodne od 16-18 sati.

PRILIKA ZA USKRSNU ISPOVIJED

Posljednja prilika za svetu ispovijed će biti na Veliki utorak i Veliku srijedu prije večernje Mise u crkvi u Andrijaševcima.

PJEVANJE GOSPINOG PLAČA

U utorak umjesto križnog puta u 18.00 članovi KUD-a otpjevat će tradicionalni korizmeni napjev Gospin plač. Kod nas u Slavoniti od davnina je običaj da se ovaj stari narodni napjev izvodi u Velikom tjednu. Za njega slobodno možemo reći da je riječ o nematerijalnoj kulturnoj baštini.

DEVETNICA MILOSRDNOM ISUSU

Molitvena skupina u našoj župi u na Veliki petak započinje devetnivu u čast Milosrdnom Isusu. Krunica Božanskog milosrđa molit će se u crkvi svaki dan točno u 15.00 sati od Velikog petka pa do Mladog Uskrsa. Dođimo na ovu pobožnost u što većem broju.

ŽUPNA KATEHEZA

PRVOPRIČESNICI u srijedu u 9.30 sati