Čin prikazanja Blaženoj Djevici Mariji

Ovaj čin sastavljen je i izrečen od pape Ivana Pavla II na Trgu Svetog Petra za Blagovijest 1984.

 

 

1. Pod zaštitu tvoga milosrđa, utječemo se, sveta Bogorodice!

Izgovarajući riječi ove antifone s kojom Kristova Crkva moli već vjekovima, nalazimo se danas pred tobom, Majko, u jubilarnoj godini našega Otkupljenja.

Sjedinjeni sa svim pastirima Crkve posebnom vezom, sačinjavajući jedno tijelo i jedan kolegij, isto onako kao što su  po volji Kristovoj  apostoli sačinjavali jedno tijelo i jedan kolegij sa Petrom.

Povezani vezom toga jedinstva izgovaramo riječi sadašnjeg čina, u kojem želimo još jednom skupiti nade i tjeskobe Crkve u suvremenom svijetu.

Ima četrdeset godina – a potom ponovno deset godina kasnije – kako je tvoj sluga Papa Pio XII, imajući pred očima bolna iskušenja ljudske obitelji, povjerio i posvetio Tvojem Bezgrješnom Srcu čitav svijet, a posebno narode koji su obzirom na svoj položaj na posebni način predmet tvoje ljubavi i tvoje brige.

Taj svijet ljudi i naroda imamo i mi danas pred očima: svijet drugog tisućljeća koje se bliži kraju, suvremeni svijet, naš svijet!

Spominjući se riječi Gospodnjih: Idite … i sve narode učinite mojim učenicima … i ja sam s vama u sve dane do svršetka svijeta(Mt 28, 19-20), Crkva   je ponovo oživjela na II vatikanskom saboru svijest o svojoj ulozi u ovom svijetu.

I zato, o Majko ljudi i naroda, Ti koja poznaješ sve njihove boli i njihove nade, Ti koja na majčinski način osjećaš sve borbe između dobra i zla, između svjetla i tmine, koje potresaju suvremeni svijet, primi vapaj koji – potaknuti Duhom Svetim – upravljamo izravno Tvojem Srcu i sa svojom ljubavlju Majke i Službenice Gospodnje, prigrli naš ljudski rod koji ti prikazujemo i posvećujemo, puni nemira za zemaljsku i vječnu sudbinu ljudi i naroda.

Prinosimo Ti i posvećujemo Ti na poseban način ljude i narode kojima je to prikazanje i ta posveta najpotrebnija.

Pod zaštitu Tvoga milosrđa utječemo se, sveta Bogorodice! Ne odbij naših molitava jer smo u kušnji!

 

 

2. Pred Tobom, Majko Kristova, pred Tvojim Bezgrješnim Srcem, želimo se danas, sa cijelom Crkvom, sjediniti u posveti koju je Tvoj Sin sam učinio svome Ocu, iz ljubavi prema nama: Za njih  kaže On posvećujem sama sebe, da bi i oni bili posvećeni u istiniâ (Iv 17, 19). Želimo se sjediniti s našim Otkupiteljem u toj posveti za svijet i za ljude, jer  u njegovom božanskom Srcu  Ona ima moć da zadobije oproštenje i da pruži zadovoljštinu.

Snaga ove posvete traje za sva vremena, ona obuhvaća sve ljude, puke i narode, ona nadilazi svako zlo, koje je duh tame u stanju probuditi u srcu čovjeka i u njegovoj povijesti, i koje je, doista, razbuktao u ovo naše doba.

Koliko duboko osjećamo potrebu posvete za čovječanstvo i za svijet, za naš suvremeni svijet, u jedinstvu sa samim Kristom! U otkupiteljskom djelu Kristovu mora zaista sudjelovati svijet posredstvom Crkve.

I upravo to nastoji pokazati ova Godina Otkupljenja, izvanredni jubilej čitave Crkve.

U ovoj svetoj Godini, blagoslovljena iznad svakog stvorenja, Ti, Službenice Gospodnja, koja si najpotpunije poslušala taj božanski poziv!

Budi pozdravljena Ti, koja si bila posve sjedinjena sa otkupiteljskom posvetom svoga Sina!

Image result for Čin prikazanja Blaženoj Djevici Mariji

Majko Crkve, pouči Božji narod putovima vjere, nade i ljubavi! Prosvjetli posebno one narode za koje ti sama očekuješ našu posvetu i naše predanje. Pomozi nam da živimo u istini Kristove posvete za svu ljudsku obitelj suvremenog svijeta!

 

 

3. Povjeravajući Ti, o Majko, svijet, sve ljude i sve narode, povjeravamo Ti i samu posvetu svijeta i stavljamo je u Tvoje majčinsko Srce.

O Bezgrješno Srce! Pomozi nam pobijediti prijetnju zla koja se uvlači tako lako u srce današnjih ljudi, i koja se svojim nesagledivim posljedicama, već prijeti sadašnjem životu i kao da zatvara puteve prema budućnosti!

Od glada i rata, oslobodi nas!

Od nuklearnog rata, od neubrojivog samouništenja, i svake vrste rata, oslobodi nas!

Od grijeha protiv života čovjeka već od prvih njegovih časova, oslobodi nas!

Od mržnje i ponižavanja dostojanstva sinova Božjih, oslobodi nas!

Od svake vrste nepravde u društvenom, narodnom i međunarodnom životu, oslobodi nas!

Od lakoće kojom se gaze zapovijedi Božje, oslobodi nas!

Od pokušaja da gasimo u ljudskim srcima sami istinu Božju, oslobodi nas!

Od gubitka svijesti o dobru i zlu, oslobodi nas!

Od grijeha protiv Duha Svetoga, oslobodi nas! Oslobodi nas!

Čuj, o Majko Kristova, ovaj vapaj pun boli svih ljudi! Pun boli čitavih zajednica!

Pomozi nam, snagom Duha Svetoga, da pobijedimo svaki grijeh: grijeh čovjeka i “grijeh svijeta grijeh u svim njegovim oblicima.

Neka se još jednom u povijesti svijeta očituje neizmjerna spasiteljska moć Otkupljenja, moć milosrdne ljubavi! Nek ona zaustavi zlo! Neka ona preobrazi savjesti! Neka se u tvom Bezgrešnom Srcu za sve očituje i pokaže svjetlo Nade! Amen!

Ivan Pavao II

https://www.medjugorje-info.com/